Inverter

Τροφοδοτικά, μπαταρίες, φωτοβολταϊκά, ανεμογεννήτριες.
Απάντηση
Texnikos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Ιαν 2014, 11:43
Ονομα: Ploutarchos

Inverter

Δημοσίευση από Texnikos »

χαιρετω το forum λοιπον ακουστε τι εγινε ...τοποθετησα σε ενα τροχοσπιτο 2 πανελ φωτοβολταικα 150w/12v μια μπαταρια 12v/220Ah και εναν inverter 12-->220ω 3,5κW
και φυσικα ρυθμιστη φορτισης ..τη πρωτη μερα ολα καλα ...την δευτερη ο πελατης μου ανακοινωσε οτι το led της μπαταριας εγινε κοκκινο ...πηγα και μετρωντας πραγματι διαπιστωσα οτι η μπαταρια ειχε πεσει στα 11,1 v αφου εψαξα εντοπισα ενα ψυγειο στο τροχοσπιτο αυτα με αμμωνια και χωρις κομπρεσσερ δουλευουν με ανισταση που εγραφε πανω 125watt αλλα και ο θρμοστατης του στο φουλ(τελικα διαπιστωσα οτι ο θερμοστατης δεν εκοβε)τελος παντων αφου κλεισαμε το ψυγειο και εφυγα μετα 2 μερες με ειδοποιησε ξανα οτα τα φωτα στο τροχοσπιτο .....τρεμοπαιζουν μετροντας βρηκα 130v Ac και οχι 220 volt ......παλι ψαξιμο και τι βρηκα αυτη τη φορα ? ενα μετρητη κρυμενο σε μια ντουλαπα με ρουχα που κοντευε να παρει φωτια ....τρελαθηκα αμεσως αφαιρεσα τον μετρητη αλλα δυστυχως ειχε χτυπηση τον inverter τον οποιο ειχα παραγγειλη απο το ebay μετα απο συνενοηση με το καταστημα ( ειναι στην Αγγλια και ο inverter ειναι Γερμανικος ) μου προτειναν 2 λυσεις η τον στελνω και σε κανενα 6αμηνο θα τον παραλαβω η μου στελνουν τα 'ανταλλακτικα'(2 τρανσιστορ και 2 διοδακια smd) να τα αλλαξω οποτε προτιμησα την δευτερη κυση και αναμενω
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Inverter

Δημοσίευση από GeorgeVita »

Texnikos έγραψε:...παλι ψαξιμο και τι βρηκα αυτη τη φορα ? ενα μετρητη κρυμενο σε μια ντουλαπα με ρουχα που κοντευε να παρει φωτια ...
... μου στελνουν τα 'ανταλλακτικα'...
Σίγουρα καλύτερα η επισκευή από σένα για να τελειώνεις σύντομα και μετά να το ξεχάσεις!
Με κάποια αμπερομέτρηση (λ.χ. τσιμπίδα) θα φαινόταν ότι κάτι ήταν κρυμμένο/κολλημένο;
Texnikos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Ιαν 2014, 11:43
Ονομα: Ploutarchos

Re: Inverter

Δημοσίευση από Texnikos »

Γιωργο με ξεγελασε εβλεπα οτι ο inverteer στην αρχη δουλευε κανονικοτατα ....που να φανταστω οτι το πηνιο του μετρητη ειχε αρχισει σιγα σιγα και καιγοντανε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενέργεια, τροφοδοσία”